Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak diğer adıyla belirgin kulak rahatsızlığı sıklıkla doğumsal bir problem olup genetik yatkınlık içerir. Özellikle çocuklarda psikolojik problemlere (akran zorbalığı) yol açtığı için okul öncesi ameliyat önermekteyiz. Ancak 4 yaş altı ameliyat önerilmemektedir. Erişkinlerde her yaş grubunda yapılabilmektedir.

Ameliyat ne kadar sürmektedir?

Kulakta bulunan sorunlara bağlı olarak değişmekle beraber 1-1.5 saat arası sürmektedir.

Hangi cerrahi teknik kullanılmaktadır?

Bir çok cerrahi teknikle yapılan bir işlemdir. Kesi yapmadan sadece dikişlerle yapılabildiği gibi kesilerle de yapılabilmektedir. Sadece dikişle yapılan işlemler sonucu kulağın tekrar açılma ihtimali yüksek olduğu için bu tekniği kullanmamaktayım. Kulak arkası kesi yaparak kalıcı dikişlerle kıkırdakları şekillendirmekteyim.

Ameliyat süreci nasıldır?

Sıklıkla genel anestezi altında yapılan işlamlerdir. Aynı gün içi hastalar taburcu olabilir. Ameliyat sonrası kulak 5 gün boyunca kapalı kalır. Sonrasında  tenisçi bandı kullanılır. Ağrılı bir ameliyat değildir. Kulak arkası kesi olduğu için dışardan farkedilir bir iz olmaz. Erken dönemde kulağınzda şişlik ve morluk görebilirsiniz. 2-3 hafta içinde geçecektir.

Kulakta tekrardan açılma olurmu?

Çok düşük ihtimalle %1 oranında açılma olabiliyor. Nadiren revizyon ameliyatı gerekir.

Fulya Vital Plaza / Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cad. No:23 Şişli, İstanbul
drdenizmuayenehane@gmail.com
+90 541 764 14 28