Burun Kırırdak Eğriliği (Septum Deviasyonu)

Burun boşluğunu ortadan 2 ye ayıran perdeye septum denmektedir. Septum kemik ve kıkırdaktan oluşur. Septum orta hatta değilse, sağa veya sola doğru eğilmişse bu duruma septum deviasyonu tabiri kullanılır. Halk arasında yanlışlıkla  burunda kemik var lafzı kullanılır.

Hangi sebeplerden burunda eğrilik olur?

En sık görülen neden çocukluk çağında burna alınan darbelerdir. Onun dışında ailesel olarak görülebilmektedir. Diğer bir neden de normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalında burnunun baskıya uğramasıdır.

Kıkırdak eğriliğinde hangi şikayetler olur?

Esasen istirahat halinde burundaki tıkanıklık sorunları pek farkedilmez. Derin burun solunumu gereken durumlarda, gece uykularda ve eforda burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla uykularda ağzı açık uyuma, sesli solunum ve horlama şikayetlerinden yakınırlar.

Tedavisi nedir?

Mekanik bir sorun olduğu için yegane tedavisi amelyattır.

Deviasyon ameliyatları için belli bir yaş kriteri var mıdır?

Burun gelişim tamamlanmadan bu ameliyatları yapmamak gereklidir. Aksi halde gelişimle beraber burun şekil bozuklukları ve tekrar ameliyat ihtiyaçları ortaya çıkar.

Deviasyon ameliyatlarında burun şekli değişirmi?

Estetik bir işlem yapılmadığı sürece burun şekli değişmez.

Ameliyatlarda kullanılan tamponun özellikleri nedir?

Eskiden kullanılan tamponların aksine artık silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponların en önemli özelliği çıkarılırken ağrıya ve kanamaya yol açmamasıdır. Aynı zamanda tampon içerisinde hava kanalları olduğu için tampon varken bile hastalar nefes alabilmektedir.

Ameliyat sonrası hastaları nasıl bir süreç beklemektedir?

Bu ameliyatlar ağrılı ameliyatlar değildir. Hafif düzeyde ağrı ve sızlama olabilir. Ameliyat sonrası tampona bağlı hapşırık, burunda kanla karışık akıntı ve tamponun verdiği rahatsızlık hissi görülebilir. Tampon alındıktan sonra bu sorunlar ortadan kalkar. Ancak burnun açılması minimum 3 haftadan sonra başlayıp, ideal nefes alma 2. Aydan sonra olur.

Fulya Vital Plaza / Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cad. No:23 Şişli, İstanbul
drdenizmuayenehane@gmail.com
+90 541 764 14 28