Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Burun eti nedir? 

Normalde burnumuzdan nefes aldığımızda hava nemlendirilir, ısıtılır, temizlenir. Bu fonksiyonların gerçekleşmesini sağlayan burun içerisinde konka denilen 3 çift burun eti bulunmaktadır. Her insanda bulunan fonksiyonu olan organlardır.

Geniz eti ve burun etinin farkı nedir?

Geniz eti burnun en arka bölümünde yer alan her çocukta bulunan bademcik benzeri bir organdır. Çocukluk çağlarında büyüme meylinde olup yaşla beraber küçülmektedir. Çocuklarda burun tıkanıklığı sorununa yol açacak düzeye gelirse ameliyatla alınması gerekir. Burun eti yani konkalar ise yine her insanda bulunan fonksiyonel organlardır. Genelde konka problemlerini erişkinlerde görmekteyiz. Tedavisinde sadece küçültmeye yönelik işlemler yapılmakta.

Burun etleri hangi sebeplerden büyür?

En önemli risk faktörü burun içi allerjik sorunlardır. Sık geçirilen üst solunum yolları enfeksiyonları da etlerde büyümeye yol açabilir. Burun içindeki eğrilikler de diğer bir risk faktörüdür.

Ne zaman tedavi düşünülmeli?

Burun tıkanıklığına yol açacak seviyede sorunlar ortaya çıkıyorsa tedavi düşünülmelidir. Burun solunumuzu uykuda eforda daha çok kullandığımız için bu durumlarda sorun ortaya çıkıyorsa hatlarımıza tedavi planlamaktayız.

Burun eti küçültme tedavisinde neler yapılıyor?

Altta yatan allerjik sorunlar varsa allerjik sorunların ilaçla tedavisi burun tıkanıklığını düzeltmekte yeterli olmakta. Allerjik sorunlar yoksa veya allerjik tedavilerden fayda görmeyen hastalarda işlemler düşünmekteyiz. Bu konuda dünyada en sık kullanılan yöntem radyofrekans ile küçültmedir.

Konka radyofrekans işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yaklaşık 10 dk süren bir işlemdir. İşlemde burun etine batırılan bir iğne vasıtasıyla radyofrekans enerjisi kullanılarak bir nevi yakılarak küçültülme yapılır. Tamponsuz ve ağrısız bir ameliyattır.

Ameliyat sonrası gündelik yaşama ne zaman dönülür?

Ameliyatın ertesi günü normal yaşantıya dönülebilir.

Ameliyat sonrası hastayı neler bekliyor?

Burun ameliyatları arasında en sorunsuz bir işlem olarak düşünülebilir. Ameliyatın erken dönemlerinde ilk 2 hafta burun akıntısı, daha geç dönmelerde burun kurumasa ve kabuklanma görülebilmekte. 3 haftadan sonra hastalar burnunu daha iyi kullanma başlamaktadırlar. Ameliyattan 2 ay sonra burun normal hale gelip hastalarımız burun tıkanıklığından tamamen kurtulmuş olurlar.

Burun eti büyümesi tekrar edermi?

Burun etleri bizim bir organımız olduğu için radikal işlemler yapmak yani burun etlerini çıkarmak burnun fonksiyonlarını kalıcı olarak bozmaktadır. Bu yüzden Yapılan işlemler burun etini koruyucu küçültücü işlemlerdir. Bu nedenle özellikle allerjik sorunları olan hastalarda burun eti işlemlerden sonra tekrar büyüyebilmekte ve aynı işlem tekrardan yapılabilmektedir.

Fulya Vital Plaza / Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cad. No:23 Şişli, İstanbul
drdenizmuayenehane@gmail.com
+90 541 764 14 28