Rinoplasti

Fonksiyonel Burun Estetiği

Rinoplasti terimi burun estetik ameliyatı için kullanılan genel bir terimdir. Burun fonksiyonlarını koruyarak varsa sorun (burun tıkanıklığı) düzeltilerek yapılan işlemlere fonksiyonel rinoplasti denmektedir. Burun her ne kadar estetik olarak yüzde önemli bir organ olsa da burnun temel fonksiyonu nefes almadır. O yüzden bu ameliyatlar da sadece görüntüyü  düzeltmemekte aynı zamanda burun içi sorunlarda düzeltilmektedir. Bu duruma dikkat edilmezse ameliyat sonrası hastalarımız öncesinde olmayan tıkanıklık problemleri yaşayabilmektedir.

Rinoplasti işlemleri bir çok maksatla yapılabilmektedir. Bazan sadece estetik maksatlı yapılabildiği gibi bazen de sadece nefes alma problemini düzeltmek için yapılabilmekte. Bir kısım hastalarda da hem estetik hem burun tıkanıklığını çözmek maksatlı yapılmaktadır. Burun tıkanıklığına yol açan durum burun ucunuzun  aşırı düşük olması veya burnunuzun şekli de bozacak derecede  aşırı eğriliği ise nefes almanızın düzelmesi için mutlaka fonksiyonel rinoplasti ameliyatı olmanız gerekmektedir.

Rinoplasti ameliyatları sırasında burun içindeki eğrilik ve burun eti büyümeleri aynı seansta tedavi edilir. İstenilen sonuç hem görüntüsel olarak yüze yakışan ve uyumlu olan aynı zamanda iyi nefes alan bir burundur.

Burun Estetiğinde Piezo Tekniği

Piezo cihazı ultrasonik dalgalar kullanan bir kesicidir. Daha önceden diş operasyonlarında güvenli bir teknik olarak kullanılan piezo yöntemi, burun estetiği operasyonlarında ilk olarak Massimo Robiony tarafından 2004 yılında uygulanmıştır. olarak diş hekimliği uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Yumuşak dokuya zarar vermeden kemik dokusunu şekillendirmede kullanılmakta. Klasik yöntemde çekiç, keski, törpü gibi aletlerle burun kemiği şekillendirilir. Bu durumda kemikte yanlış kırılmalar ve buna bağlı sorunlar olma riski daha yüksektir. Ayrıca yumuşak doku zarar görebilmekte ve bu durumda ciltte şişlik ve morluklara ortaya çıkabilmektedir. 

Piezo tekniğinin en önemli avantajı kemik üzerinde düzgün kesiler yaparak istenilen şeklin oluşturulmasıdır. Diğer bir avantajı da bu işlemi yaparken  komşu mukoza ve damar gibi  yumuşak dokulara minimum zarar verilmesidir.

Burun estetiği açık mı kapalı mı tercih edilmeli?

Rinoplasti ameliyatı burun ucundan cilt kesisiyle yapılırsa açık rinoplasti denmektedir. Sadece burun içinde yapıldığı zaman kapalı rinoplasti terimi kullanılır. 2 teknik arasındaki tek fark açık rinoplasti de cilt kesisinin olmasıdır. Ameliyatın geri kalan safhaları hemen hemen aynıdır. Açık teknikte cilt kesisi olduğu için burun ucunda kesi izi olur. Ancak burunun altında ve küçük bir kesi olduğu için iyileşme tamalandıktan sonra farkedilmez. Burun uç kısmındaki problemler daha iyi çözülebilmektedir. Yine bu teknikte burun ucunda uyuşukluk ve sertlik kapalı tekniğe göre biraz daha fazla görülmektedir. Ancak uzun dönemde bu şikayetler ortadan kalkmaktadır. Göz etrafında ortaya çıkan şişlik ve morluk açık ve kapalı teknikte benzer şekilde ortaya çıkar. Yani bu sorunlar teknikten bağımsız olarak görülmektedir.

Açık mı, kapalı mı tekniği tercih etmeliyim?

Esasen teknik girişim cerrahın tercihidir. Cerrahlar çoğunlukla kendilerini açık veya kapalı teknikte geliştirirler. Bu nedenle açık teknik rinoplasti yapan cerrahlar nadiren kapalı ameliyatlar yaparken, kapalı teknik rinoplasti yapanlar nadiren açık ameliyatlar yaparlar. Bu yüzden cerrahi tekniği cerraha bırakmak en iyisidir.

Rinoplasti ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Normalde 18 yaş itibarıyla rinoplasti ameliyatları yapılmaktadır. Fiziksel gelişimi uygun olan hastalarda 17 yaşında da yapılabilmektedir.

Rinoplasti ameliyatında genel anestezi mi lokal anestezi mi uygulanır?

Hasta ve doktor konforu açısından genel anestezi tercih etmekteyiz.

Rinoplasti ameliyatı için hangi mevsim tercih edilmelidir?

Aslında yılın 4 mevsimi bu ameliyatlar yapılmaktadır. Yaz aylarında yapıldığı zaman ameliyattan sonra ilk 3 ay güneşlenmek sakıncalıdır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası çok ağrım olur mu?

Rinoplasti ameliyatı çok ağrılı bir işlem değildir. Hafif derecede sızlama hissedilebilir. Ameliyat sonrası basit ağrı kesiciler kullanmak genellikle yeterlidir.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 2-2,5 saat operasyon sürmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalırım?

1 gece kalınır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası şişlik morluk olur mu? Olursa ne kadar sürer?

Kullanılan cerrahi yöntemler( piezo) ve dokuya saygılı işlemler yapıldığı zaman şişlik ve morluk daha az olmaktadır. Ancak şişlik ve morluğun şiddetini belirleyen en temel etken hastaların cilt yapısıdır. İlk 3 gün yavaş yavaş artar. 3 günden sonra azalmaya başlar. 7-10 gün sonra yok denecek kadar az seviyeye gelir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası şişlik ve morlukların az olması için neler yapmalıyım?
  • Ameliyat öncesi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar kullanmamak
  • Bitkisel çaylardan uzak durmak
  • Ameliyat sonrası buz uygulama
  • Baş yüksek yatma
  • Bol sıvı gıda tüketimi gibi önlemler şişlik ve morlukların daha az olmasına yardımcıdır.
Tamponsuz burun ameliyatı mümkün müdür?

Ameliyat sırasında çoğunlukla burun içerisine de müdahale edildiği için burun içi iyileşmesinin iyi olması maksadıyla ve komplikasyon oluşmaması için tamponları kullanmaktayız. Aynı zamanda kanama riskini azaltmaktadır. Tampon kullanmamak bu nedenlerden dolayı risklidir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası tamponlar ne zaman alınır?

Genellikle 2. Veya 3. Gün tamponlar alınmaktadır.

Tampon alınırken çok ağrım olur mu?

Yeni nesil tamponlar alınırken ağrı minimum seviyededir.

Burun ateli niçin kullanılır?

Burunu şekillendirme maksadıyla burun kemiklerine müdahale ettiğimiz zaman burun şeklinin bozulmaması için burun dışına atel uygulanır. Aynı zamanda ateller burnun aşırı şişmesine engel olurlar.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burun ateli ne zaman alınır?

Ameliyat sonrası 1. Haftada atel alınır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burnum ne kadar kapalı kalır?

Ameliyat sonrası ilk 1 hafta burunda atel durmaktadır. Atel alındıktan sonrada 1 hafta boyunca strip denilen özel bantlarla burun kapalı kalmaktadır. 2. Hafta sonunda burun normal açık bırakılır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası ne zaman tam olarak sağlıklı nefes alabilirim?

Ameliyat sonrası burun dışında ödemler olduğu gibi burun içinde de ödemler oluşur. Bu ödemlerin inip burnun açılması 3 haftadan sonra baslar. 2. Ay gibi burun nefes açışından normal fonksiyonlarını kazanır.

Rinoplasti ameliyatından sonra kanama olur mu?

Ameliyat sonrası ilk 4-5 gün sızıntı tarzı kanamalar görülmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası belirgin ameliyat izlerim olacak mı?

Açık teknik rinoplasti de burnun alt bölgesinde küçük bir kesi yapılmaktadır. Burnun altında olduğu ve çok küçük olduğu için uzun dönemde iz belli olmamaktadır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası dikişlerim olacak mı?

Burun ucunda kendinden eriyen alınmayan dikişler olmaktadır. Yine aynı şekilde burun içinde de kendinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası ne zaman işe\okula geri dönebilirim?

Yara iyileşmesi insandan insana değiştiği için işe/okula dönüş farklılık göstermektedir. Normal şartlarda ameliyat sonrası 1. Hafta da atel alındıktan sonra ise/okula dönüş sağlanır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası gözlük takabilir miyim?

İlk 3 ay tavsiye edilmemektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası spora ne zaman başlayabilirim?

1 ay sonra başlanılabilir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası ne zaman seyahat edebilirim?

1 hafta sonunda seyahat etmeniz uygundur.

Rinoplasti ameliyat ücreti nedir?

Ameliyat ücretini belirleyen birçok etken mevcut. Ameliyat olduğunuz doktorun tecrübesi, ameliyatınızda kullanılan tıbbi alet ve malzemeler ve ameliyat olduğunuz hastanenin şartları fiyatı etkileyen temel unsurlardır. Bu sebeple bu faktörlere bağlı olarak ameliyat ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Fulya Vital Plaza / Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cad. No:23 Şişli, İstanbul
drdenizmuayenehane@gmail.com
+90 541 764 14 28